Kišilo je noćas i pobojasmo se blata. Valja nam hodati utabanim stazama, pa se uputismo u još nedovoljno istraženi Labin.
Na glasu su po odličnoj pizzeriji Rumore, što smo već i provjerili, a u brzinskom obilasku zaključismo tada da ga je vrijedno detaljnije upoznati.
Naravno, naša istančana nepca nemaju ništa protiv da i se ovaj put nagradimo pizzom na istom mjestu nakon što ispunimo uvjet: hodanje pješačkom rutom primjerene kilometraže.
Nedjeljno jutro je mirno. Parkirali smo na ulazu Labin, u stambenom naselju, te se uputili prema spomeniku Rudaru-borcu, simbolu požrtvovnosti i hrabrosti rudara koji su nekad radili u rudnicima ovog područja i pokrenuli prvi svjetski antifašistički ustanak. Podsjetnik je ovo na tešku radničku prošlost i veliko HVALA svima onima koji su krojili rudarsku i revolucionarnu povijest grada i cijele Labinštine.
Lijepo zamišljeno, napravljeno i obnovljeno, no već sada se vidi da metalni paneli nisu najsretnije rješenje.
Put koji smo si zacrtali prijeći vodi prema Rapcu, no do njega, ovaj put, nećemo. Dolazimo do vidikovca, od kojeg skrećemo prema selu Presika. Vrijeme je sunčano, čisto, Rabac u daljini kao na dlanu.
Ponadali smo se i šparugama, no mještanka veli kako kiše kod njih nije bilo.
Šetnju prirodom završavamo na glavnom trgu, uz kavu u “Velo Kafe“.
A sad ćemo urbano, Alejom velikana prema starom gradu. Uskim kaldrmama istražili smo glavne znamenitosti grada, od kojih mnoge datiraju još iz doba Venecije – Gradska loža, Palača Battiala-Lazzarini, Narodni muzej Labin, Podestatova palača, crkva sv. Stjepana.
Oduševljeni smo. Sve je tako uredno, čisto. Gradić koji nam je baš “po mjeri”, veličinom, čistoćom, položajem. Možemo se zamisliti da ovdje živimo. 🙂
Naša posljednja zaustavna točka je trg ispred labinske Gradske knjižnice koja je 2013. otvorena u bivšoj upravnoj zgradi rudnika.
Revitalizacija labinskog rudnika odvijala se kroz niz incijativa financiranih iz različitih izvora. Nadamo se da će 40 Rudara baštine nastaviti tradiciju rudarenja za sredstvima koji su neophodna za trajno održivu revalorizaciju ostavštine rudarstva.
Ne zaboravimo da je oružana pobuna rudara Labinštine iz 1921. godine, znana kao „Labinska republika“, bila prva organizirana antifašistička pobuna na svijetu i prvi socijalistički eksperiment radničkog samoupravljanja na Mediteranu!
Pizzerija Rumore
Posjet Labinu zaključujemo uz odličnu pizzu.
P.S. Vikendom (a možda i drugim danima) obavezno rezervirajte. 😉
Trasa
Kružnom stazom napravismo 10-ak km.
Očekivali smo naći i pokoju šparogu, no uočili ih nismo. 🙁